Misiuni ale Republicii Moldova în străinătate

CANADA

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dna Ala BELEAVSCHI
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ADRESA: 275 Slater Street, suite 801, Ottawa, Ontario K1P 5H9, Canada
TEL: +1 (613) 695 6167
FAX: +1 (613) 695 6164
EMAIL: ottawa@mfa.gov.md
WEB: https://canada.mfa.gov.md
Servicii consulare: 
TEL: +1 (613) 695 6168
EMAIL: consul.ottawa@mfa.gov.md

CONSULATUL GENERAL AL REPUBLICII MOLDOVA LA FRANKFURT (REPUBLICA FEDERALĂ GERMANIA)

CONSUL GENERAL: Mihail CĂPĂȚÎNĂ
ADRESA: Marbachweg 348, 60320, Frankfurt am Main
TEL: +49 (0) 69-52 78 08
FAX: +49 (0) 69-53 10 07
E-MAIL: frankfurt@mfa.gov.md
SITE: https://frankfurt.mfa.gov.md

CONSULATUL GENERAL AL REPUBLICII MOLDOVA LA IAŞI

CONSUL GENERAL: Dl Alexei ȚURCAN
ADRESA: str. Aleea Grigore Ghica Vodă, nr. 60A, zona Copou, 700496, Iaşi
TEL: +40 232 22 03 15
FAX: +40 232 22 03 16
EMAIL: iasi@mfa.gov.md
SITE: https://iasi.mfa.gov.md

CONSULATUL GENERAL AL REPUBLICII MOLDOVA LA ISTANBUL (REPUBLICA TURCIA)

CONSUL GENERAL: Dl Alexandru PRIGORSCHI
ADRESA:  Istanbul, Beyoğlu, Ömer Avni Mahallesi, Inönü caddesi № 18, D.1 (Gümüşsuyu Palas)
TEL: +90212 251 72 64
FAX: +90212 251 72 84
E-MAIL: istanbul@mfa.gov.md
SITE: https://istanbul.mfa.gov.md

CONSULATUL GENERAL AL REPUBLICII MOLDOVA LA MILANO (REPUBLICA ITALIANĂ)

CONSUL GENERAL: Oleg NICA
ADRESA: str. Vincenzo Gioberti, 8, 20123, or. Milano, Italia
TEL: 0039 36745703
FAX: 0039 36745700
E-MAIL: milano@mfa.gov.md
SITE: https://milano.mfa.gov.md

CONSULATUL REPUBLICII MOLDOVA LA ODESA (UCRAINA)

CONSUL: Dl Ion CIORNÎI
ADRESA:  65009 Odessa, str. Posmitnogo, 2
TEL: +380 487 856 715
  +380 487 856 716
FAX: +380 487 856 716
E-MAIL: odessa@mfa.gov.md
SITE: https://odesa.mfa.gov.md

CONSULATUL REPUBLICII MOLDOVA LA PADOVA (REPUBLICA ITALIANĂ)

CONSUL:  Dl Vadim ZMEU
ADRESA: via Milazzo 22, 35139, Padova
TEL: +390 498 56 04 20;
  +390 498 73 62 41
FAX: +39 049 723 728
EMAIL: padova@mfa.gov.md
SITE:  https://padova.mfa.gov.md

EMIRATELE ARABE UNITE

ŞEFUL MISIUNII: Dl Victor HARUȚA
Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar
ADRESA:  Villa Nr. 20, St. Al Darahy, Mushrif, Abu Dhabi, C.P. 31705
TEL:  +971 2 444 0505
FAX:  +971 2 444 0506
E-MAIL: abudhabi@mfa.gov.md
SITE: https://uae.mfa.gov.md

FEDERAŢIA RUSĂ

 

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Andrei NEGUŢA
Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar
ADRESA: 107031, or. Moscova, str. Kuznetsky Most, 18
TEL.: +7 495 624 53 53
FAX: +7 495 625 53 82
E-MAIL: moscova@mfa.gov.md
SITE: https://rusia.mfa.gov.md
Secţia consulară: 
ADRESA:  str. Rojdestvenka, nr. 7
TEL.:  +7 495 628-10-50
  +7 495 624-96-78

IRLANDA

ŞEFUL MISIUNII: Dna Larisa MICULEȚ
Însărcinat cu afaceri a.i
ADRESA: 2 Upper Mount Street, Dublin
TEL: Cancelarie: 015554365 (la acest număr nu se oferă informații consulare)
Secția consulară015153444
FAX: 015346983
EMAIL: dublin@mfa.gov.md;
consul.dublin@mfa.gov.md
SITE: https://irlanda.mfa.gov.md

JAPONIA

ŞEFUL MISIUNII: E.S. dl Vasile BUMACOV
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
   
ACREDITARE PRIN CUMUL: Republica Coreea
   
ADRESA: 3F, Kagurazaka Enoki Building 72, Enoki-cho, Shinjuku-ku, or. Tokio, 162-0806, Japonia
TEL: +81-03-5225-1622
FAX:  +81-03-5225-1633
E-MAIL:

tokyo@mfa.gov.md

SITE:

https://japonia.mfa.gov.md/

MISIUNEA REPUBLICA MOLDOVA PE LÎNGĂ UNIUNEA EUROPEANĂ

ŞEFUL MISIUNII: Daniela MORARI
  Ambasador, Şef al Misiunii
   
ADRESA: 1050 Bruxelles, Belgium, Avenue Franklin ROOSEVELT, 55
TEL: +322 7400660
FAX: +322 7400669
E-MAIL: mission.bru@mfa.gov.md
SITE: mrmue.mfa.gov.md

 

 

  

 

 

 

 

 

 

REGATUL BELGIEI

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Lilian DARII
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ACREDITARE PRIN CUMUL:NATO și Marele Ducat de Luxembourg
ADRESA:1050, Bruxelles, avenue Franklin Roosevelt 57
TEL: +322 626-00-80
FAX:+322 732-96-60
E-MAIL:bruxelles@mfa.md
SITE:www.belgia.mfa.md

REGATUL SPANIEI

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dna Violeta AGRICI
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ADRESA: Paseo de la Castellana Nº 178, 5º Dcha., 28046, Madrid
TEL.:+34 91 828 79 89
FAX:+34 91 704 50 29
E-MAIL:madrid@mfa.md
SITE:www.spania.mfa.md

REGATUL SUEDIEI

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dl Veaceslav DOBÎNDĂ
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ACREDITARE PRIN CUMUL:Republica Finlanda, Regatul Norvegiei, Republica Islanda
ADRESA:11432 Stockholm, str. Engelbrektsgatan, nr.10, 3 Tr
TEL:+46 (8) 411 40 64
FAX:+46 (8) 411 40 74
E-MAIL:stockholm@mfa.md
SITE:www.suedia.mfa.md

REGATUL ŢĂRILOR DE JOS (OLANDA)

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dna Tatiana PÂRVU
Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar
ADRESA:Bezuidenhoutseweg 117, 2594 AD The Hague
TEL:+31 (0) 70 737 1200
FAX:+31 (0) 70 737 1200
E-MAIL:haga@mfa.md
SITE: www.olanda.mfa.md

REGATUL UNIT AL MARII BRITANII SI AL IRLANDEI DE NORD

ŞEFUL MISIUNII: Dna Angela Ponomariov
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
   
ACREDITARE PRIN CUMUL: Irlanda, OIM
   
ADRESA:  5 Dolphin Square, Edensor Road, Chiswick, London W4 2ST
TEL:  +44 (0) 208 995 6818
FAX:  +44 (0) 208 995 6927
E-MAIL:

embassy.london@mfa.md

SITE: https://regatulunit.mfa.gov.md/

REPREZENTANŢA PERMANENTĂ A REPUBLICII MOLDOVA PE LÎNGĂ NAŢIUNILE UNITE (NEW YORK, SUA)

ŞEFUL MISIUNII: Victor MORARU
  Reprezentant Permanent, Ambasador
   
ADRESA: 35 East 29th Str., New-York, NY, 10016
TEL: +1212 447 1867  (ext 201, 202 şi 203)
FAX: +1212 447 4067
E-MAIL: NEW-YORK@mfa.gov.md
SITE: rponuny.mfa.gov.md/

 

 

REPREZENTANŢA RM PE LÎNGĂ CONSILIUL EUROPEI (REPUBLICA FRANCEZĂ)

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dna Corina CĂLUGĂRU
  Ambasador, Reprezentant Permanent 
   
ADRESA: Republica Franceză, 67000 Strasbourg,
  8 Boulevard du Président Edwards 
TEL: +33 367 15 06 46
FAX: +33388 36 48 96
E-MAIL: strasbourg@mfa.md
SITE: https://coe.mfa.gov.md/

 

 

 

 

 

REPREZENTANŢA RM PE LÎNGĂ OFICIUL ONU LA GENEVA (CONFEDERAŢIA ELVEŢIANĂ)

ŞEFUL MISIUNII:  E.S. Dna Oxana Domenti
  Ambasador, Reprezentant permanent
   
ACREDITARE PRIN CUMUL: Confederaţia Elveţiană
   
ADRESA: 1202 Geneva, 23 Avenue de France
TEL: +4122 733 91 03
FAX: +4122 733 91 04
E-MAIL: geneva@mfa.gov.md
SITE: www.rponu.mfa.gov.md

 

 

 

 

REPUBLICA AUSTRIA

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dl Victor OSIPOV,
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar Austria
Reprezentant permanent al RM pe langa OSCE
Oficiul ONU și Organizațiile internaționale de la Viena
ACREDITARE PRIN CUMUL:Republica Slovacă, OSCE,
Agenţiile specializate  ale ONU 
ADRESA:1030 Vienna Löwengasse 47/10 
TEL:+431 961-10-30
+431 961-10-30-27
FAX:+431 961-10-30-34 
E-MAIL:viena@mfa.md
osce@moldmission.at
SITE:www.austria.mfa.md

REPUBLICA AZERBAIDJAN

ŞEFUL MISIUNII:   
   
   
ACREDITARE PRIN CUMUL: Georgia, Republica Islamica Iran, Republica India
   
ADRESA: Baku AZ1073 Pr. Husein Djavid, cart. 520, bl.12
TEL:  +99412 510-15-38
FAX: +99412 497-52-91
E-MAIL: baku@mfa.gov.md
SITE: www.azerbaidjan.mfa.gov.md

REPUBLICA BELARUS

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Victor SOROCEAN
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ACREDITARE PRIN CUMUL:Organele statutare ale CSI
ADRESA:Minsk, str. Belorusskaia, 2
TEL:+37517 289-14-41
FAX: +37517 289-11-47
+37517 289-11-17
E-MAIL:minsk@mfa.md
SITE:www.belarus.mfa.md

REPUBLICA BULGARIA

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dl Ştefan GORDA
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ACREDITARE PRIN CUMUL:Republica Albania, Republica Macedonia
ADRESA: 1142 Sofia, str. G.S. Rakovski, 152 
TEL: +3592 935-60-11
FAX:+3592 980-64-75
E-MAIL:sofia@mfa.md
SITE:www.bulgaria.mfa.md

REPUBLICA CEHĂ

ŞEFUL MISIUNII:  E.S. Dl Vitalie RUSU
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
   
ACREDITARE PRIN CUMUL: Sfântul Scaun
   
ADRESA:  Juárezova 14, 160 00 Praha 6 - Bubeneč
TEL:  +420 233 323 762
  +420 233 323 764
FAX: +420 233 323 765
E-MAIL: praga@mfa.gov.md
SITE: www.cehia.mfa.gov.md

REPUBLICA ELENĂ

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Anatol VANGHELI
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
   
ACREDITARE PRIN CUMUL: Republica Cipru
   
ADRESA: 11524, Atena, sec. Nea Filothei, str. G. Bacou nr. 20 C.P.11524
E-MAIL: secretariat.atena@mfa.gov.md
SITE: www.grecia.mfa.gov.md
   
Secţia politică şi economică:  
TEL:  +30 210699-06-65
   
Secţia consulară:  
TEL: +30 210699-03-72
FAX: +30 210699-06-60

REPUBLICA ESTONIA

ŞEFUL MISIUNII:E.S.Dna Inga IONESII
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ADRESA:C.P. 10116 Tallinn, str. Tatari 20, oficiile 9—10
TEL: +372 64 20 203 
FAX: +372 64 20 204 
E-MAIL:tallinn@mfa.md
SITE:www.estonia.mfa.md

REPUBLICA FEDERALĂ GERMANIA

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Oleg SEREBRIAN
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
   
ACREDITARE PRIN CUMUL: Regatul Danemarcei
   
ADRESA:  10439 Berlin, Gotlandstraße, 16
TEL: + 49 30 44 652 970
FAX: + 49 30 44 652 972
E-MAIL: BERLIN@mfa.md
SITE: www.germania.mfa.md
  www.botschaft-moldau.de

 

 

 

 

 

REPUBLICA FRANCEZĂ

ŞEFUL MISIUNII: Vladimir CHIRINCIUC
  Însărcinat cu afaceri a.i.
ACREDITARE PRIN CUMUL: UNESCO, Uniunea Latină
  Reprezentant Personal al Preşedintelui RM la Consiliul Permanent al Francofoniei 
ADRESA: 95 boulevard Berthier, 75017 Paris
TEL: +33 (0)1 40 54 70 93
FAX: +331 406 711 23
E-MAIL: paris@mfa.gov.md
SITE: www.franta.mfa.gov.md

 

 

  

 

  

 

 

  

 

 

REPUBLICA ITALIANĂ

ŞEFUL MISIUNII: Vladimir Sacagiu
  Însărcinat cu afaceri a.i.
ACREDITARE PRIN CUMUL: Republica Malta, Ordinul Suveran de Malta, FAO, FIDA, PAM
ADRESA: 00185 Roma, Via Francesco Cherubini, 27
TEL:

+39 06 456 837 47

FAX: +39 06 456 772 62
E-MAIL: roma@mfa.gov.md ; vladimir.sacagiu@mfa.gov.md
SITE: www.italia.mfa.gov.md

REPUBLICA LETONIA

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dl Eugeniu REVENCO
Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar
ADRESA:Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris 14,LV – 1050, Riga
TEL:+371 6 735 91 60
FAX: +371 6 735 91 65
E-MAIL:riga@mfa.md
SITE:www.letonia.mfa.md

REPUBLICA LITUANIA

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Serghei MIHOV
Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar 
ADRESA: Vilnius, LT-08102, str. Miglos, 61 A
TEL:+3705 260 79 14
E-MAIL:vilnius@mfa.md
SITE:www.lituania.mfa.md

REPUBLICA POLONĂ

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Iurie BODRUG
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ADRESA:02-710, Warszawa, ul. Imielińska 1
TEL/FAX:+48 22 646 20 99
E-MAIL:varsovia@mfa.md
SITE:www.polonia.mfa.md

REPUBLICA POPULARĂ CHINEZĂ

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Denis JELIMALAI
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ACREDITARE PRIN CUMUL:Republica Coreea, Republica Socialista Vietnam
ADRESA: 100600 Beijing, Ta Yuan Office Building 2-9-1
TEL: +8610 65 32 54 94
FAX: +8610 65 32 53 79
E-MAIL:beijing@mfa.md
SITE:www.china.mfa.md

REPUBLICA PORTUGHEZĂ

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dl Dumitru SOCOLAN
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ACREDITARE PRIN CUMUL:Regatul Maroc
ADRESA:Lisabona, str. Goncalo Velho Cabral, 31-31a, 1400-188
TEL:+351 213 009 064
FAX:+351 213 009 067
E-MAIL:lisabona@mfa.gov.md
SITE:www.portugalia.mfa.md

REPUBLICA TURCIA

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dmitri CROITOR
  Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
   
ACREDITARE PRIN CUMUL: Statul Kuwait, Republica Arabă Egipt, Sultanatul Oman, Republica Liban, Regatul Arabiei Saudite,Regatul Haşemit al Iordaniei,OCEMN
   
ADRESA:  06700 Ankara, Kaptanpaşa soc., 49
TEL:  +90312 446 55 27
  +90312 446 56 27
  +90312 446 73 67
FAX:  +90312 446 58 16
E-MAIL: ankara@mfa.md
SITE: www.turcia.mfa.md

 

 

ROMÂNIA

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Mihai GRIBINCEA
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ACREDITARE PRIN CUMUL:Muntenegru, Republica Serbia
ADRESA:Bucureşti, Aleea Alexandru, nr. 40
TEL:+4021 230 04 74
+4021 230 07 32
FAX:+4021 230 77 90
E-MAIL:bucuresti@mfa.md
SITE:www.romania.mfa.md
Secţia consulară:
ADRESA: Strada Emanoil Porumbaru nr. 89, parter, sector 1, Bucureşti 011424, România
TEL:+4 021 410 98 27
FAX:+4 021 410 98 26
E-MAIL:consulat.bucuresti@mfa.md

STATELE UNITE ALE AMERICII

ŞEFUL MISIUNII: Carolina PEREBINOS
  Însărcinat cu afaceri a.i.
ACREDITARE PRIN CUMUL: Statele Unite Mexicane
ADRESA:  DC 20008 Washington, 2101 S Street N.W.
TEL:  +1 202 667 11 30
FAX:  +1 202 667 26 24
E-MAIL: washington@mfa.gov.md
WEBSITE: sua.mfa.gov.md

 

 

  

 

 

 

 

 

 

STATUL ISRAEL

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dna Gabriela MORARU
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ADRESA:64045 Tel Aviv, str. Rembrandt, 38
TEL:+9723 523-10-00
FAX: +9723 523-30-00
E-MAIL:TEL-AVIV@mfa.md
SITE:www.moldovaembassy.org.il
www.israel.mfa.md

STATUL QATAR

ŞEFUL MISIUNII: Victor ȚVIRCUN
  Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar
   
ADRESA: str. Al-Mabahej 826, Villa nr. 151, Al Dafna, Area 66, or. Doha
TEL:  +974 44 421-303
FAX: +974 44 935-700
EMAIL: doha@mfa.gov.md
WEBSITE:  qatar.mfa.gov.md

 

 

 

 

 

UCRAINA

ŞEFUL MISIUNII:E.S. Dl Ruslan BOLBOCEANU
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ACREDITARE PRIN CUMUL:Republica Uzbekistan şi Republica Turkmenistan
ADRESA: 01901, Kyiv, Yagotinska, 2, Kiev
TEL:+38 044 521 22 80
FAX: +38 044 521 22 72
E-MAIL:kiev@mfa.md
SITE:www.ucraina.mfa.md

Secţia consulară:

TEL/FAX.:+38 044 521 22 79

UNGARIA

ŞEFUL MISIUNII: E.S. Dl Oleg ŢULEA
Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar
ACREDITARE PRIN CUMUL:Republica Croaţia, Bosnia şi Herzegovina, Slovenia, Comisia Dunării
ADRESA:H-1024, Budapest, Ady Endre u. 16
TEL:+36 1 336 3450
+36 1 336 3453
FAX:+36 1 209 1195
E-MAIL:budapesta@mfa.md
SITE:www.ungaria.mfa.md